Történelmet írtak Tapolcán: a Jobbik megszerezte első egyéni parlamenti mandátumát az időközi választásokon. Bár a média a nap nagy eseményeként kezelte az ügyet (pedig a fantasztikus vasárnapi idő sokkal több szót érdemelt volna), a csinnadratta közepén szokás szerint elsikkadt a lényeg. A hírértéken túl ugyanis nincs nagy jelentősége Rig Lajos diadalának – a körülményeinek viszont annál inkább.
A valasztas.hu adatai szerint a tapolcai időközin a választópolgárok 41.6%-a szavazott urnazárásig. Amikor tehát a Jobbik térnyeréséről, a Fidesz öndefiniálási kényszeréről és a baloldali pártok egyre folytatódó agonizálásáról beszélünk, mindig érdemes odatenni egy csillagot, egy eldugott, de annál sokkal fontosabb apróbetűs részt a hazai demokrácia devizahitel-szerződésén: a Jobbik és a Fidesz jelöltjére szavazó uszkve tíz-tízezer, valamint a Pad Ferencre voksoló majdnem nyolcezer ember mellett körülbelül negyvenötezren gondolták úgy, hogy helyettük – és közvetve pártjuk helyett – a titokzatos „Közületekegyiksem Károly” lenne az ideális győztes.
Magyarország nem az Egyesült Államok vagy Nyugat-Európa, ahol egy népszavazás akár 85%-os részvételt is kivált: demokráciánk leírhatatlanul satnya és torz hozzájuk képest. Nem érdemes tehát a politikai szereplőknek az ott jellemző szavazatvadászati taktikákat alkalmazni vagy egyáltalán emlegetni nálunk. A 2012-es amerikai elnökválasztásnál a legfontosabb államokban elképesztő összegeket öltek a maréknyi bizonytalan meggyőzésébe, ugyanis helyenként elképesztően szoros volt a verseny – olyannyira, hogy Bill Maher humorista konkrétan arra kérte a még mindig bizonytalan szavazókat, hogy maradjanak otthon, hiszen ha még mindig nem tudtak dönteni, biztosan amúgy is képtelenek lennének megtalálni a szavazőfülkét. Nálunk azonban létezik egy ennél sokkal nagyobb, sokkal könnyebben megszólítható réteg.
Ha valaki változtatni akar a hazai politikai élet alakulásán, az elképesztő mennyiségű bizonytalan-érdektelen szavazót kell megszólítania, nem az elkötelezett támogatókat kell megpróbálnia átrángatni magához: utóbbiban ugyanis sokkal kisebb a potenciál. Ez az, amit a legtöbb politikai párt ma képtelen megérteni. A Fidesz csupán kommunikációs panelekben képes gondolkodni – pedig övék a rendszerváltás óta egyetlen sikeresen lezajlott pártrepozicionálása –, a baloldali pártok megújulás-képtelenségéről pedig valószínűleg még Timbuktuban is regélnek.
Miért (relatíve) sikeres a Jobbik? Mert tudatosan törekszik arra, hogy új rétegeket szólítson meg. Jobb munkát végeznek, mint a többi parlamenti párt? Igen. Jó munkát végeznek általánosan? Nem. Tapolcán is nagyjából 2,4%-kal sikerült csupán növelniük támogatottságukat az elmúlt egy évben.
„Aki érdemi változást szeretne a magyar politikában, annak, nincs mese, be kell piszkolnia a kezét. A hatalmas apolitikus tömeget mobilizálva komoly változásokat lehetne elérni az országban: egy tüntetés pontosan erre képtelen. Nem fog alternatívát nyújtani számukra – éspedig pontosan ezek hiánya fojtogatja oly hosszú ideje már a magyar politikát. A most először utcára vonuló férfiak és nők nem fognak csak úgy az MSZP-re vagy a Jobbikra szavazni, pontosan úgy, ahogy a Békemenetre is csupán a már előzőleg is hithű fideszesek mennek el.” – írtam annak idején az internetadó kapcsán. Szily Lászlónak alapvetően igaza van: „[az] időközi klasszul megmutatta, az emberek nem idióták, és egész egyszerűen nem elég nekik annyi, hogy riogatják őket. Sőt azt is bebizonyította, hogy a magyar választót önmagában a kétfejű mumus sem képes odakényszeríteni a fülkébe.”
Valaki megpróbálkozhatna mondjuk egy kidolgozott politikai programmal és egy felkészült jelölttel. Itt-ott be szokott jönni.
“körülbelül negyvenötezren gondolták úgy, hogy helyettük – és közvetve pártjuk helyett – a titokzatos „Közületekegyiksem Károly” lenne az ideális győztes.”
A rossz (vagy nem rossz, ízlés kérdése) hír viszont az, hogy Parlamentbe csakis a bejegyzett párthoz tartozó jelölt fog bejutni. A titokzatos „Közületekegyiksem Károly”-ra savazók tehát kvázi rábízzák a többiekre a döntést, innentől nagyon nem lehet reklamálni a végeredmény miatt.
@Mérnork: Azért az már valahol haladás, hogy egy blogger ezt már nem a balliberális szavazatokhoz adja hozzá.
Ekkora baromságot. Az USÁ-ban jellemzően nagyon alacsony a részvétel. A legnagyobb érdeklődést kiváltó szövetségi elnöki választáson 50-55% körüli részvételi arány van: en.wikipedia.org/wiki/Voter_turnout_in_the_United_States_presidential_elections
A legutóbbi rendes, de nem elnökválasztási évvel egybe eső kongresszusi választáson (2014 novemberében) 36,4% voksolt Amerikában, ami a második világháború óta a legalacsonyabb: time.com/3576090/midterm-elections-turnout-world-war-two/
Szóval mielőtt mély elemzésbe mész a részvétel és a demokratikus elköteleződés közötti korrelációt illetően jobb, ha tájékozódnál…
Az alacsony részvétel egyik oka lehet, hogy az emberek nagy része rájött itthon is, ahogy Amerikában, miszerint a választás tétje csupán annyi, hogy kit engedünk többet lopni. A szabad lopás, harácsolás és a hatalom utáni mohó vágyat rejtik hangzatos ígéretek, jelszavak mögé. A politikusok az idejük 90 %-át töltik azzal, hogy a minél nagyobb vagyon összeszedésén törjék a fejüket és csak 10 %-ban a választók gondjaival. Amelyik párt üres ígérete hangzik jobban és áll közelebb a hétköznapi emberek problémájához, arra szavaznak a legtöbben.
Rossz duma, magyarázkodás. Persze , ha Pad nyert volna akkor egész más lenne a leányzó fekvése. Ugye kedves blogger? Akkor nem számítana, hogy csak 41% ment el szavazni..
A baloldal számára legalább akkora vereség április 12-e mint a kormánypártnak, sőt. Kiderült, hogyha saját cégér alatt(Mszp-Dk) indítják a jelöltet, akkor bizony csak ilyen szánalmas eredményre képesek. A Jobbik saján pártnevén indított jelöltjével nyert tegnap, ráadásul hozzá kötődik az utolsó impulzus kormányverés ügyben. Április 12-e a nyitánya volt annak a helyzetnek, amelyben a Jobbik első számú ellenzéki erővé lép elő, az Mszp, Dk, Együtt hármas pedig innentől csak mellékszereplő és sokkal rosszabb helyzetből indul a protestszavazatok összegyűjtéséért majd.
A Fidesz számára a legrosszabb opció, hogy 3 év múlva talán koalícióra kényszerül a Jobbikkal.
A baloldal számára a legrosszabb, és legvalószínűbb viszont az, hogy újabb 4 évet lesz kénytelen eltölteni ellenzékben ’18 után..
@ogremano: A másik 50% tisztában van azzal, hogy bárkit választ, Netanjahu az USA elnöke.
Végre egy józanabb hang! Az átlag baloldali fejben még ott tart, hogy bukott a Zorbán. Majd talán a hét második felére eljut az is a tudatukig, hogy ők csak a harmadikak lettek.
Részvételi matekozás, relativizálgatás, jó időre hivatkozás, terelés. Ilyenkor minden más fontosabb, mint a választás eredménye. Pofára eséskor ez van kiosztva a bukott libsi blogoknak.
@♔bаtyu♔:
Száz százalék meg azzal, hogy te vagy a blog szemete.
@A megvalósult amerikai ólom..: Hehehe.. Be ne szarj az erőlködéstől! Kit érdekel a baloldal? Viktor az aki bukott, de nagyot! Hiába próbűlod ezt az eljelentéktelenedő maszoppat eltakarni. :-))
@A demokrácia leszakadó függönye: @sivatagi n.: Látom nektek sincs több mondani valótok. Olyan jó látni ezt a szánalmas vergődésetek! :-))
@♔bаtyu♔: Mi van geciputtony? Téged még fizetnek ekkora pofára esés után is a Lendvay utcából?
@A demokrácia leszakadó függönye: Az átlag narancszombi fejben még ott tart, hogy bukott azemeszpé. Majd talán a hét második felére eljut az is a tudatukig, hogy Orbán dobott egy arcost a betonra.
@A megvalósult amerikai ólom..: Rossz duma, magyarázkodás. Persze , ha Fenyves nyert volna akkor egész más lenne a leányzó fekvése. Ugye kedves narancszombi? Akkor nem számítana, hogy csak 41% ment el szavazni..
@ózdi cigány:
Nekünk bőven elég, hogy a bukott libsik a fasorban sincsenek 🙂
@ózdi cigány: Igen, és ki jön a maszop helyett nagyokos?? Ki lesz a baloldali ellenzék fő ereje? Kifingott a veszprémi gyors barátocskám, ez az igazság. Csúnyán buktátok április 12-ét pedig erre akartátok felhúzni a demonstrációitokat, ehhez képest csúnyán leszerepeltetek, pedig nagyon bíztatok magatokban. A tény tény marad: az Mszp-Dk logó 25 %-ra elég csupán, és jó darabig nem lesz újabb időközi. Ez van 😉
@conchita: Én soha nem tulajdonítottam különösebb jelentőséget időközi választásoknak, mert ez ostobaság. Ostobaság volt Veszprém után is, és ostobaság volt pl. 2005-ben is, amikor a Fideszes Firtl Mátyás 70%-kal vitt el egy körzetet időközi választáson, aztán egy év múlva mégis vesztett a Fidesz. Csak sajnos az emberek lusták gondolkodni..
Április 12 viszont remekül pontot tett a baloldali örjöngés végére. Megmutatta, hogy attól hogy egy körzetben képesek nyerni egy független jelölt mögé bújva, még nem jelenti azt, hogy országosan is olyan népszerűek lennének, sőt egy közeli másik körzetben csak a harmadik helyre futja..