Vajon a vasárnap esti, több tízezres tüntetés elérte a célját, és a kormány kihátrál? Szerintünk ez a forgatókönyv eléggé kétséges. Elemzés.
Fotó: Huszti István / Index
A semmiből nőtt ki, de egy hét alatt a második legnagyobb mozgalommá vált. A Százezren az internetadó ellen sikerét évekig fogják tanítani, mint a spontán létrejövő tömegmozgalom iskolapéldáját. Rendkívül heterogén csoportot hozott össze a kezdeményezés, középiskolás fiúktól a szép korú nagymamákig.
A megmozdulásnak hivatalosan csak az internetadó adta az apropóját, de ha már kimentek az utcára, az emberek jó pár egyéb ügyben megkritizálták a kormányt. Beszédesek az elskandált rigmusok (pl. Vida Ildi, gyere haza!) illetve az olyan szimbolikus cselekedetek, mint az orosz nagykövetség előtti füttykoncert vagy a Fidesz székházra ráerőszakolt EU zászló megéljenzése. (Itt megjegyezném: nem szabad elfelejteni, hogy amennyire része a kultúránknak a kuruckodás és a szabadságharcos-mentalitás, legalább olyan alapköve a magyar indentitásnak a Szent István-i hagyaték, a Nyugathoz tartozás vágya.)
De nem csak az elmúlt napok külpolitikai manőverei, hanem az “elmúltnégyév” általános frusztrációja is megjelent a tüntetésben. Úgy tűnik, nem fog a végtelenségig kitartani a nagy tömegek politika-apátiája, előbb vagy utóbb elérkezik az a gyújtópont, amikor a felgyülemlett tehetetlenségi erő és csalódottság felrobban. Nem tűri el örökké a 73%, hogy a 27% diktáljon.
Ami különösen érdekes, hogy az utca mellett máshol is feltűnt ez az új tiltakozó erő, a korábban csendes többség meghallatta hangját. Az adónem bejelentése után egy napig a Magyar Nemzet Online Facebook felületén a legnépszerűbb kommentek mind-mind azt hiányolták, hogy a médium miért nem foglalkozik megfelelő hangsúllyal az internetadóval. A Fidesz által kiposztolt rombolást megmutató képeknél* pedig nem szimpatizáló hozzászólások, hanem kárörvendők kapták a legtöbb lájkot. Ez a két példa is megmutatja, hogy jobboldali helyeken megingott a korábban szinte megkérdőjelezhetetlen kormánypárti véleménymonopólium.
Hiába a háromszoros fölényes győzelem, az Orbán-Simicska belháború és a kitiltatási ügy látszólag sebezhetővé tette a Fideszt. Persze a hírhedten béna ellenzéknek nincs akkora hitele, hogy a gyenge pontra lecsaphasson, de egy olyan egyértelműen megfogalmazható és mindenkit érintő cél, mint az internetadó elleni kiállás, ideig-óráig összekovácsolhatja a népet.
Az ilyen szerveződéseken pedig nehéz fogást találnia a Fidesz médiagépezetének. Hiába próbálkoznak a szervező lejáratásával, egyelőre ez hatástalannak bizonyul. Gulyás Balázs ugyanis eddig (bölcsen) kevéssé nyomta magát előtérbe, inkább csak üzemelteti a tiltakozásnak helyet biztosító “platformot”.
A kormánypárt ezért kénytelen az ilyen alkalmakra tartogatott dupla-fenekű kommunikációra szorítkozni. Egyrészt jó képet kell vágnia és nyitottnak mutatkoznia, másrészt viszont egyértelmű, hogy nem engedhet. Az ilyen kettősség belső feszültséget okozhat, talán ennek is tudható be a Kovács Zoltán tweetjeiből kiolvasható frusztráltság. A keményvonalas Fideszeseket zavarhatja a mézes-mázos szerepbe kényszerülés, holott a türelem egyértelműen a kormány malmára hajtja a vizet. A kezesbárány rendőrségi fellépés hátterében is ez állhat: minél kevesebb ingert kell adni a tömegnek, amellyel esetleg felhergelhetné magát. Előbb-utóbb úgyis megunják, abbahagyják.
A keddre meghirdetett follow-up rendezvény ilyen szempontból vízválasztó lehet: kiderül, az internetadó-ellenesek mennyire tudják fenntartani támogatóik érdeklődését. Ha hasonló nyomásgyakorló erőt tudnak felmutatni, akkor azzal nehéz helyzetbe hozhatják a kormányt.
Céljaik elérése még így is kétséges. A Fidesz-kormány nem valószínű, hogy kapitulálna. Nem szokásuk. A hosszan tartó diáktüntetések is a hatból csupán egy követelésüknek (a keretszámoknak) tudtak érvényt szerezni.
Ilyen szempontból stratégiai hibának érzem a 700 Ft-os plafon bedobását. Túl korán történt ahhoz, hogy a forrongó indulatokat lenyugtassák, miközben korai meghátrálásnak tűnik. Ha a tüntetés után engednek, akkor egy nehezen kiharcolt kompromisszum lehetett volna, amely a tiltakozóknak győzelemmel érne fel, de a kormányoldal tekintélye is megmaradna. Most már azonban a 700 Ft-ból bármit is engedni komoly arcvesztéssel járna. Ráadásul a Fidesz most még kevésbé engedheti meg magának, mint valaha, hogy gyengének mutatkozzon.
Az internetadó elengedése egy olyan komoly vereséget jelentene a kormányoldal számára, amely kiengedné a szellemet a palackból. Bebizonyosodna, hogy igenis el lehet érni valamit ellenzékből, nyomásgyakorlással, tüntetésekkel. Márpedig egy ilyen tanulság könnyen aktívvá tehetné a korábban passzívan ellenállókat…
(*Frissítés 2014.10.28. 19:21: azóta törölték a kommenteket)
Index:
“A Fidesz nyomatja, hogy a főszervező kötődik az MSZP-hez. “
Az index újságírója pedig nyilván azt gondolja, hogy ugyan MSZP-s funkci a csóka, eleve bent csücsül egy MSZP-s felügyelőbízottságban, de a srác ettől még sem MSZP-s, lehet, hogy holnap az Index újságíróját kérik meg, ugyan ülj már be öreg ebbe a jól fizető funkcióba. Csak szimpi vagy, semmi több, á, dehogy is kell MSZP-s nek lenned.
A másik: Egy MSZP-s ugyan miért ne szervezhetne kormányellenes tüntetést, nem tilos. Ma nem a ballibsik vannak kormányon, tehát elverni a csákót nem fogják, a törvények pedig megengedik. Az pedig nem ciki, ha egy ellenzéki kihasználja a felháborodást, ez a dolga.
Ez a tipikus esete annak, hogy az Index még akkor is hazudik, amikor semmi szükség nem lenne erre.
@♔bаtyu♔: valamit a netadorol? Lennel kedves…
@♔bаtyu♔:
Te nagyonnemzeti pálinka vedelő, a brilliánsan lényeg meglátó elméddel kérlek vezesd le a fidesz abszolút függetlenségét a komcsiktól, melyben:
Orbaneszku apja MSZMP párttitkár
Orbaneszku eftárs KISZ titkárként építette az elő-MSZMP-s karrierjét
Kövér Lackó eftárs színtiszta MSZMP komcsi családból származik
Orbaneszku és Kövér eftársék mind a mai napig a saját testükkel védik a 3/3-as besúgókat
És most az egyszerü faék agyadat nem is fárasztom azzal, hogy Orbaneszkut (meg a fél fidesz vezérkart) a libsi Soros finanszírozta évekig.
Most akkor mi van elvtárs? Orbaneszku tehát méginkább MSZP-s? Illetve még inbkább MSZMP-sebb mint az MSZP?
Nem ezzel van a baj te szerencsétlen pára, hanem azzal a nemzet pusztítással, amit ez a suttyó, Europa betege Orbaneszku és szolgabandája csinál.
FOLYTASSUK!
@♔bаtyu♔: “A másik: Egy MSZP-s ugyan miért ne szervezhetne kormányellenes tüntetést, nem tilos.”
De, tilos nekik. Ez a mögöttes mondanivaló és a Fidesz kommunikáció lényege. Az un. “bukottbaloldalnak” ebben az országban – kimondva, kimondatlanul – minden tilos.
A netadó faszság, de ha megnézzük, hogy a havi előfizetési díjakon mennyit kaszálnak a szolgáltatók, akkor látható, hogy valószínűleg lenyelik a “plusz” díjat (a szektor profitja évi 70-80 Mrd, a netadó ebből csipantana le 20-30 Mrd-ot). Lehet persze tüntizni, jó is az, táncolni a ballibdemó szervezők mögött, de ennyi. Nagy dolgot ne várjatok, mert ettől még nem nyertek választást 🙂 Ahhoz szavazni kellene 😀
Amúgy, ha a kormány csak annyit tenne, hogy a ballibdemók által törvénybe iktatott szabályokat betartatná a legális tartalmak terén (illegálisan letöltött filmek, zenék, szoftverek), akkor ennek az összegnek a többszöröse befolyna, és akkor nem lenne hisztire ok. De azt bizony nem a szolgáltatók fizetnék meg 😀
“A Százezren az internetadó ellen sikerét évekig fogják tanítani, mint a spontán létrejövő tömegmozgalom iskolapéldáját. “
Közvetlenül az “Egymillióan a sajtószabadságért” /Milla/ mozgalom sikere után?
“Márpedig egy ilyen tanulság könnyen aktívvá tehetné a korábban passzívan ellenállókat…”
Úgy érted, aki eddig passzív ellenállóként elcsalta az adót, meg a járulékokat, az onnantól felhagyna az adócsalással, kinyitná a száját és elkezdené követelni az adótörvények felülvizsgálatát?
@♔bаtyu♔:
Kíváncsi vagyok, hogy ma, hogy a kölykök már tudják, hogy a szervezés mögött az MSZP áll, ma is ugyanannyian – vagy még többen – tüntetnek-e, mint vasárnap, amikor még boldog tudatlanságban voltak 🙂
@jobbdemokrata:
Amelyik szolgáltatónak NINCS lakossági előfizetőként és naponta 23 Forintja, üzleti előfizetőként pedig naponta és előfizetésenként 160 forintja, az jobb, ha lehúzza a rolót.
Arra persze van pénzük, hogy főműsoridőben egymás ellen hirdessenek, percenként 6 millióért, naponta akár 30 millát is eltapsolva.
@jobbdemokrata:
Amit írsz, az alapján balkommunista lenne az ideális nicknév neked.
@Balogh Torrente Tibi de la Omlás:
Bár rohadtul nem értek egyet Veled, de amúgy meg mi lenne, ha az lenne? Ha igazat adsz, leszarom…Ha nem, akkor csak Téged szarlak le… 😀
Az Észak-Nyugat hanyatlik, a Dél felé fordulás és nyitás szükségszerű.
Ennek elkerülhetetlen eszköze a netforgalom megadóztatása és egyéb kisebb adók kivetése – ahogy a kormány ezt nagyon jól észre is vette.
@polyvinyl: A “kölykök”-nek több esze van, mint Neked, mert ők azt is tudják, hogy ez csak Habony-féle kommunikációs trükk, mint ahogy az is, hogy milyen jó lesz nekem, ha több adót fizethetek, mert a rendfenntartó fegyveresek magasabb fizetést kaphatnak…Azok, akik vasárnap bevitték a 6 ártatlant, csak úgy.
“Rendkívül heterogén csoportot hozott össze a kezdeményezés” – pornófüggők, warezhuszárok, maszopnyikok, huligánok, kukából előmászó Demszki…