Képzeljünk el egy alternatív univerzumot. Ebben az univerzumban ezt az adót tényleg bevezetik, és… jól fog elsülni!
Annyira meggondoljuk az internethasználatot, hogy próbáljuk a minimumra venni. Igazán elővigyázatosnak kell lennünk, hiszen az a pár gigabájt pillanatok alatt felszaladhat. Ezért csaknem teljesen kizárjuk az életünkből.
Kimegyünk az utcára, találkozunk a barátainkkal, összefutunk az ellenségeinkkel. Elmegyünk szórakozni. Összegyűlünk annál az embernél, akinek megvan az a film, vagy elmegyünk moziba, színházba, koncertre, mert egyszer egy drágább jegy felér egy évadnyi sorozattal.
Ha bármi tudományos dolog érdekel minket, ellátogatunk a könyvtárakba és hosszasan kutakodunk utána. Ha pedig hírekre éhezünk, újságot veszünk. Nincs több online shopping, szépen mindenért, még a trendekért is elmegyünk boltba. Sorban állunk a bankban, a vasútállomáson, a légitársaságoknál. Visszajön a divatba a pendrive, sőt több külső winyót cipelgetünk magunkkal, biztos, ami tuti. A Google lemond Magyarországról, a Monarchia békés-korzózgatós hangulata visszatér. Csacsogunk, felszabadulunk, immáron lesznek egymáshoz tényleges kérdéseink, mivel nem tudhatunk minden a másikról, annak webkettős követéséből. Ugyancsak sokat fogunk töprengeni arról, mi újság lehet külföldön, a világ többi részén. Tudnak-e még rólunk…
Nem az lesz a menő, akinek ájfónja van, hanem aki szemlátomást a mobilját nyomkodja a metrón. Nem fog mindenki a kütyüjébe mélyedni, hanem a földet vagy a másikat fogja bámulászni, amíg sorban áll újságért. Vagy beszélget. Ha valamire szükségünk van, nem elektronikus úton próbáljuk meg kideríteni, hanem odamegyünk egy arra járóhoz, és megkérdezzük tőle. Nagymamáink gigákat csomagolnak a következő hétre, és még néhány megát becsúsztatnak a szülinapi ajándék mellé. Minden menetrendet, árlistát kinyomtatunk és kiragasztgatunk a falra. Saccoljuk a lefutott kilométereket, immáron semmi nem mutatja, hol vagyunk és mennyit tettünk már meg. Késünk valahonnan? Visszatérünk a jó öreg tárcsázáshoz vagy sms-hez, és szépen ott közöljük mondanivalónkat.
Mint a macskafogóra, amiből egyszerre szelíd és virágokat szedegető tisztes állampolgárok potyognak ki, annyira van a fenti képre esély. A párhuzamos univerzumban talán ez így működne, ha az egész világ mentes lenne az internettől. De amíg van, addig információforrás, addig az az, ami mozgatja az egészet, amin keresztül működik, amiből kizárni lehetetlen, és ha mégis megteszik, visszafejleszt. Nem minket emberileg, hanem a gazdaságot és a tranzakciókat, az egyszerűsített kommunikációt, az oktatást, és kirekeszt a nyugati társadalomból. Vége a szuper felzárkózásnak. Még az esélyének is. Meg különben is, mióta dívik, hogy megmondják, miből mennyi kell? Hú, mintha deja vum lenne a törikönyvből… Nekem, hál’Istennek, csak onnan.
Azért lesznek-lehetnek pozitív következményei is az internetadónak, és ezt most minden irónia nélkül mondom. Íme néhány példa:
1. A honlapok egyre nagyobbra nőttek az elmúlt 20 évben. Egyre hosszabb egy oldal, egyre több szir-szart illesztenek bele, amik zabálják a helyet és a memóriát a felhasználók gépein, amik miatt nem győzünk új gépet meg RAM-ot venni. És itt nem csak a bő lére eresztett szövegekre gondolok, meg az animgifekre, reklámcsíkokra, programozott effektusokra, hanem a beágyazott videókra és nagy méretű képekre főleg. Ezek miatt tart olyan sokáig letölteni egy oldalt, lassítják a gépet, nehezítik a böngészést. Az adó hatására a tartalomszolgáltatók rá fognak kényszerülni az oldalméretek csökkentésére, mert a nagy oldalakat a kutya sem fogja megnézni, pazarolva rájuk a pénzt. A híroldalakon csak szöveg lesz, röviden, tárgyilagosan, semmi fölösleges duma és csicsás háttér. A videókat és képeket linkeken keresztül lehet csak elérni: ha érdekel, nézd meg, költsd rá a pénzed, ha nem érdekel, nem kell érte fizetned.
2. A bitzabáló telefonálás és videotelefonálás helyett mindenki visszatér a cseteléshez és e-mail íráshoz. Ehhez viszont meg kell tanulni nem csak gépelni, hanem jól fogalmazni is. A helyesírás ettől nem fog javulni, mert azt már gépek javítják sok helyen, de az emberek kifejezőkészsége javulni fog.
3. Leáldozik a netes tv-knek, rádióknak. Visszatérhetünk a régi, elavult műsorszórásos-vételes technikákhoz. Hirtelen megugrik majd a rádiókészülékek iránti kereslet.
4. Akik eddig állandóan a netes játékokon lógtak, meg a virtuális valóságokban lötyögtek, kénytelenek lesznek újratölteni magukba a fizikai valóságot. Ki kell menniük sétálni a szabadba és friss levegőt szívni.
5. Mivel kevesebbet fogunk internetezni, kevesebbet használjuk a számítógépeket, tehát kevesebbet lesznek bekapcsolva, kevesebb áramot fogyasztanak és így takarékosabbá válik az energiafelhasználásunk. Kiszámolta már valaki, hány gigawattot takarít meg ezzel az ország évente? Na ugye! Szóval nem kell emiatt sírni! Nem kell félni, nem fog fájni!
😀
több idő jut közmunkára.
Az internet adora a mocskos mszp miatt van szukseg, akik szetkurtak az orszagot 8 ev alatt.
@NE pofázz mienk a kétharmad.: Jólvan te kutya, megvolt a mai ugatásod, mehetsz vissza a helyedre.
Tény és való, hogy a korlátlan internet hihetetlen pazarlást okoz. Már nem csak online rádióhallgatás van, hanem online zenehallgatás youtuberól képpel együtt, miközben a képet nem is látjuk. Naponta jönnek a frissítések,méretük néha vetekszik az eredeti programéval. Mindenki 3-4 megabájtos 16 megapixeles képeket küldözget, mikor egy svga felbontás is elég lenne…
Igen, pl. a korlatlan szabad levegovetel is azzal jar, hogy meggondolatlanul szippantgatjuk, esetleg sportolas kozben gyorsabban lelegzunk, hasznaljuk az autot…
A levegoadonak is rengeteh pozitiv hatasa lenne, mindjart nem rohangalnanak osszevissza a zemberek, csak szepen megfontoltan…
Blogok helyett az emberek a való életben anyázzák egymást, előkerülnek a botok, kések, egyre nagyobb tömeg verekszik, majd rájönnek, hogy a politikusok miatt irtják egymást, tehát inkább a közös ellenség felé indulnak és beletolják a Dunába az Országházat a benne ülő saját zsebre törvénykező rohadékokkal együtt.
A barátaimmal így is találkozom az ellenségeimmel meg mégúgyse fogok.
Szerinted publikálnak még könyvekben? És azok elérhetők magyarországon?
Irásodban diszkréten elfelejtkeztél arról a párszázezer emberről akik tönkrementek az internet hiánya miatt.
Szeptemberben voltam egy helyen ahol nem volt normális ívóviz. Nem volt rossz csak jó sem igazán. Ki is irták, hogy ivásra ne nagyon. Nem kell erőltetni. Elmész a boltba azt veszel. Nincs ezzel probléma. De nagy szarban lettem volna ha nem tudok felvenni pénzt az automatából. Így kell nézni a dolgokat.
Nem lehet a világból kiszakadni még ha az igény meg is volna rá egyesekben.
Egyébként annyit pénzem mindig lesz, hogy bekommenteljem valahová:
“Mocskos korrupt fideszkormány takarodjatok a fenébe!”. Erre áldozni fogok.
@Ylim: +1
@NE pofázz mienk a kétharmad.: NEM, te korrupt fideszes, azért mert már nem tudtok mit lopni és mert az egyik szart (korrupció) feditek be a másik szarral. Meg zsaroljátok az embereket.